Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/gh102800/www_root/old/db/phprs_sql_to_mysql.php on line 106

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/gh102800/www_root/old/db/phprs_sql_to_mysql.php on line 106

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/gh102800/www_root/old/db/phprs_sql_to_mysql.php on line 106
Obec Bežovce

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska o zobrazovaní kresťanských náboženských symbolov

Autor: Michal STUĽAK <(at)>, Téma: Gréckokatolícka cirkev, Vydané dňa: 19. 06. 2010

 

 

V nasledujúcich dňoch rozhodne Európsky súd pre ľudské práva v spore o zobrazovaní náboženských symbolov vo verejných školách (Lautsi v. Talianska republika, č. 30814/06). Súdny spor a jeho riešenie sa významne dotýka náboženského cítenia a tradícií európskych národov.
V Európe sa na základe kresťanských hodnôt rešpektuje potreba nezávislosti duchovnej a svetskej oblasti. Európa je otvorená náboženskému pluralizmu a považuje sa za povinnosť mať úctu k právam veriacich a neveriacich.
             Prítomnosť kresťanských náboženských symbolov, a to predovšetkým kríža, odráža náboženské cítenie kresťanov všetkých vyznaní, ale nemá v úmysle ani nikoho vylučovať. Vyjadruje tradíciu, ktorá je všeobecne známa a prijatá, lebo má veľkú duchovnú hodnotu, pôsobí totiž ako katalyzátor dialógu s ľuďmi dobrej vôle, vedie k podpore pre trpiacich a núdznych bez rozdielu viery, etnického pôvodu či národnosti.
V kresťanskej kultúre a náboženskej tradícii kríž vyjadruje spoločnú spásu a slobodu ľudstva. Nenanucuje náboženstvo, ale vyjadruje najvyšší altruizmus a veľkodušnosť a pozýva k solidarite voči všetkým.
             Spoločnosti s kresťanskou tradíciou nemajú odmietať verejné vystavenie kresťanských náboženských symbolov, najmä na miestach, kde sa vzdelávajú deti, lebo zásadne oslabia svoju schopnosť preniesť na budúce generácie vedomie o vlastnej hodnote a identite. Stali by sa spoločnosťami, ktoré neprijímajú seba samé, odmietajú živé duchovné a kultúrne dedičstvo, v ktorom majú svoje korene a z ktorého pramení aj otvorenosť pre budúcnosť.
             Aj Národná rada Slovenskej republiky vo svojom vyhlásení z 10. decembra 2009 (č. 1845) konštatuje, že umiestňovanie kríža v školách, vo verejných inštitúciách a na verejných priestranstvách predstavuje tradíciu, ktorá je vlastná mnohým európskym štátom a rešpektovanie tejto tradície nemožno chápať ako obmedzovanie slobody náboženského vierovyznania a ani ako porušenie práva rodičov vychovávať deti podľa vlastného presvedčenia.
             Vo všetkých európskych krajinách jestvuje právo na slobodu náboženského vyznania, v mnohých krajinách sú náboženské symboly zákonne dovolené, alebo je plne rešpektované ich spontánne používanie. Správny vzťah medzi štátmi a európskymi inštitúciami vyžaduje, aby sa rešpektovali osobitosti jednotlivých štátov v ich sociálnom a legislatívnom vývoji aj ohľadom používania náboženských symbolov. V Európe nech sa aj naďalej rozvíja dialóg medzi náboženstvami a ľuďmi dobrej vôle, aby tento kontinent bol miestom slobody vyznania pre všetkých a miestom rešpektu pre starobylé tradície každého národa a krajiny.

 

 

Velkomoravský kříž, Mikulčice, 8./9. století
(stříbrná replika)

Európski biskupi o ochrane kríža: Symbol identity a tradície


           Európa (18. júna, RV) – Už 30. júna sa na Európskom súde talianska vláda pokúsi zmeniť rozsudok, ktorým jedna zo snemovní súdu 3. novembra odsúdila Taliansko za vystavenie kríža v školách. Európski biskupi upozorňujú v tejto súvislosti na náboženské cítenie národov. Podľa biskupov Bulharska „nik nepochybuje o tom, že korene Európy sú kresťanské a že európska civilizácia existuje vďaka kresťanstvu“. Kríž je podľa nich nástrojom na vyjadrenie najhlbšej lásky, skutočnej solidárnosti so všetkými ľuďmi, nezávisle od ich viery, rasy či národnosti a nie predmetom na udelenie pokuty. Preto biskupi vo vyhlásení vyzývajú všetky kresťanské štáty, či už pôvodom alebo tradíciou, aby "neodmietali prítomnosť a vystavenie tradičných kresťanských symbolov, akými sú kríž a ikona, na verejných miestach, osobitne na školách, kde sa formujú a vychovávajú deti Európy“.

          Slová bulharských biskupov sú pokračovaním slov gréckych biskupov, ktorí uviedli, že „malá menšina by nemala brániť obrovskej väčšine pri prejavoch vlastnej viery, podľa tradícií národa. Zároveň tak väčšina nemôže brániť menšine“. Vzájomný rešpekt pre rozličné tradície – uvádzajú grécki biskupi – je potrebný na dobré fungovanie multikultúrnej spoločnosti. Podľa nich je „obvinenie Talianska začiatkom série procedúr, ktoré sa črtajú na horizonte, a ktoré sa týkajú odmietnutia zo strany niektorých politických lídrov a predstaviteľov európskej spoločnosti, uznať v Európskej ústave kresťanské korene európskeho kontinentu.“ 

Tkkbs