Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/gh102800/www_root/old/db/phprs_sql_to_mysql.php on line 106

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/gh102800/www_root/old/db/phprs_sql_to_mysql.php on line 106

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/gh102800/www_root/old/db/phprs_sql_to_mysql.php on line 106
Obec Bežovce

Misijná nedeľa

Autor: Michal STUĽAK <(at)>, Téma: Gréckokatolícka cirkev, Vydané dňa: 12. 10. 2010

 

Misie.sk



 Tým z najlepších spôsobov ako oživiť vieru veriacich vo farnostiach je zamerať ich pozornosť na ich misijné poslanie, prípadne na pomoc tým, ktorí toto poslanie realizujú priamo v misijných krajinách sveta a pomôcť im uvedomiť si, že každý z nás patrí do celosvetovej Cirkvi, ktorej jednotlivé slabé či choré údy potrebujú pomoc od silnejších a zdravých. Radosť, plynúca z tejto pomoci bratom a sestrám, ktorí to skutočne potrebuju, je veľmi dôležitá a práve ona rozohňuje plamienok viery, ktorú by sme mali prežívať nielen citovo, slovami, ale aj skutočnou reálnou pomocou v rôznych formách. Aké formy pomoci to môžu byť práve na Misijnú nedeľu vám chceme povedať v nasledujúcich riadkoch.

Modlitba misijného ruženca

Misijný charakter októbrovej Misijnej nedele možno krásne a jednoducho spojiť s mariánskym charakterom mesiaca októbra práve v misijnom ruženci.

O misijnom ruženci sme už písali v článku: Misijný ruženec. Každý desiatok tohto ruženca sa obetuje za iný kontinent. Preto aj každý desiatok má svoju farbu, symbolizujúcu daný kontinent:

V predvečer misijnej nedele, alebo na samotnú misijnú nedeľu môžete zorganizovať farské stretnutie buď rodín alebo jednotlivcov, mladých, detí či starých ľudí a spoločne sa pomodlite misijný ruženec a to buď celý ruženec na jeden konkrétny úmysel alebo každý desiatok na iný misijný úmysel (všeobecne za misie a misionárov v rôznych kontinentoch alebo konkrétne za nejaký projekt konkrétneho misionára všeobecne alebo v danom kontinente).

Samozrejme, najlepšie je zobrať misijné úmysly sv. otca. Okrem nich však vám však môžu poslúžiť aj tieto úmysly:

Ruženec možno doplniť čítaním textov Sv. Písma s misijným duchom a to medzi jednotlivými desiatkami. Možno ponechať pár minút ticha po prečítaní Sv. Písma na rozjímanie. Textami môžu byť:

Ďalšie úryvky Sv. Písma môžu priniesť so sebou jednotliví účastníci stretnutia ako domácu úlohu, prípadne pred misijným ružencom môžete spoločne hľadať vo Sv. Písme tie texty, ktoré sa nejakým spôsobom dotýkajú misijného poslania cirkvi. Každý, kto úryvok našiel ho potom môže medzi desiatkami prečítať.
Pri starších, či duchovne rozvinutých môžete účastníkov po krátkom rozjímaní v tichu požiadať aj o krátke zdieľanie toho, nad čím premýšľali počas ticha. Zásadou je hovoriť konrétne o sebe, o svojich skúsenostiach, o svojom živote, svojom pochopení misijného povolania, nehovoriť všeobecné, náučné katechézy ako by to malo byť, ako by sme to mali robiť, ale ako to ja konkrétne vo svojom živote robím. Tak sa vyhneme prílišnému rozpitvávaniu textov Sv. Písma z exegetického hľadiska, ktoré nie vždy plodonosne pomáhajú v konkrétnom živote.
Do prípravy stretnutia môžete zapojiť tvorivo aj deti buď výrobou malých ruženčekov (desiatok na palec), normálnych ružencov (5 desiatkov), alebo veľkého ruženca na stenu, ktorý by mohol potom putovať celý mesiac po rôznych rodinách, ktoré by sa modlili takýto misijný ruženec buď každý deň iná rodina alebo celý týždeň v jednej rodine podľa počtu rodín vo farnosti.
Katechéti môžu pripraviť s deťmi veľký plagát ruženca, do ktorého jednotlivých pátričkov možno písať alebo maľovať svoje prosby, prípadne úspechy v ohlasovaní evanjelia v škole, doma či na ulici.

Obohatenie liturgie misijnými prvkami

Prosby
Ku oficiálnym prosbám Cirkvi na misijnú nedeľu alebo namiesto nich možno pripraviť prosby:
- za potreby misionárov po celom svete v ich ohlasovaní evanjelia národom
- za obrátenie všetkých neveriacich, za ich návrat k Bohu, za to, aby spoznali v Kristovi svojho Spasiteľa, Kráľa a Priateľa
- za schopnosť a odvahu každý deň napĺňať misijné poslanie každého jedného z nás, za to, aby sme sa nechali pri ohlasovaní viesť Duchom Svätým, jeho slovami, jeho láskou.
- poďakovanie za všetkých, ktorí priniesli vieru nám, ktorí nám pomohli prísť bližšie k Bohu, uveriť v neho viac ako sme v neho verili predtým, ktorí nám pomohli otvoriť srdce Bohu, ktorí nás znovu priviedli k sviatostiam
- za rodičov, aby svoje deti vedeli nielen príkladným životom ale aj slovom viesť k Bohu
- za každého z nás, aby sme boli živým Sv. Písmom, v ktorom by každý okolo nás mohol nájsť Boha a priblížiť sa k nemu

Okrem spoločne prečítaných prosieb možno povzbudiť samotných veriacich (samozrejme tam, kde je to možné), aby predniesli Bohu vlastné prosby, prípadne nechať krátke ticho k predneseniu vlastných prosieb Bohu vo svojich srdciach a spoločne poprosiť spoločnou proklamáciou.

Umiestniť dopredu pred oltár alebo na iné viditeľné miesto misijný symbol (mapa sveta, glóbus, fotografia alebo plagát z misií) a k tomuto symbolu pripevniť buď na jednotlivé kontinenty prosby za vyriešenie najväčších ťažkostí ľudí, žijúcich na tomto kontinente, alebo do košíčka pred symbol priniesť prosby na papierikoch, na ktoré už počas týždňa pred Misijnou nedeľou môžu ľudia písať svoje prosby či poďakovania, ktoré chcú Bohu predložiť. Tieto sa môžu buď spoločne prečítať alebo iba tak nechať pred oltárom počas celej sv. omše a modliť sa za ne.

 

Požehnanie
Pred požehnaním sa môže kňaz pokúsiť zadať veriacim misijnú úlohu – akési malé misijné poslanie na tento deň, alebo týždeň, či mesiac. Takouto misijnou úlohou môže byť návšteva chorých v ich domoch, či v nemocniciach alebo starých ľudí v ich domoch alebo starobincoch, či akákoľvek iná pomoc trpiacim vo vašej farnosti. Na stretnutiach s ľuďmi v tento deň im môžete zadať aj úlohu – napísať na stretnutí na papier rôzne formy pomoci chudobným, chorým či opusteným. Požehnanie môže byť špeciálne pripravené ako vyslanie misionárov do sveta, aby si každý z veriacich uvedomoval, že z každej sv. omše odchádza ako zrelý a plnoprávny misionár posielaný Kristom zaniesť jeho milosti sily, pokoja, lásky, milosrdenstva a odpustenia každému človeku, ku ktorému nás On sám privedie.