Adresa obecného úradu:
Bežovce č. 184
PSČ: 07253


Tel. a fax:
00421 056 6590219
e-mail:
oubezovce@lekosonline.sk
   Nastavte si túto stránku ako  vašu domovskú stránku 

Starosta obce: MVDr. Luděk HAMŠÍK
Zástupca starostu: Marek Leitner

Počet obyvateľov: 982


Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/gh102800/www_root/old/db/phprs_sql_to_mysql.php on line 106
Články Slovenského zväzu chovateľov v Bežovciach si môžte prečítať TU

Slovenský zväz chovateľov v BežovciachIng

Zo života členov SZCH ZO Bežovce v r. 2015

 

   r.2015 začal podobne ako iné roky. Najprv Výročná schôdza 6.2.2015 aby sa stihli prípravy na celoslovenskú konferenciu SZCH v máji.

  

   To už u hydinárov bežal zber vajec aj liahnutie kurčiat. U králikárov sa poniektorí chválili prvými vrhmi a niektorí sklamaniami, lebo stáva sa všeličo. Holubári podobne sa pripravovali na jarne liahnutia. Ale liahnutie je jedná vec a odchovy druha. Však to chovatelia poznajú. Všetko je dôležité počas celého roka aby sa zvieratá pripravili na jesennú časť – výstavy.

   U nás o 3.miestnej výstave sa rozhodlo už na Výročnej schôdzi a prípravy mohli začať.

  

   Termín bol dohodnutý na 5.a 6.9.2015 spolu s o záhradkami aj poľovníkmi, pretože aj oni prezentujú svoje výsledky. Celkovo na ten čas nám dobre padli aj oslavy dožiniek ,súťaž vo varení pirohov a vystúpenie speváckych súborov z nášho regiónu.

  

   Práce na výstave začínajú aj dva mesiace vopred- pozvánkami, výveskami plagátov, informácie v novinách a pod., objednávanie cien- pohárov, dohodou o zapožičaní klietok, stanov, príprava sena, slamy, krmivo na výstavu, spracovanie a výroba katalógu...

  V piatok ráno pred výstavou v obci medzi kultúrnym domom a pohostinstvom bolo holé priestranstvo, no o 13,00 hod boli postavené 3 veľké stany so všetkými klietkami a voliérami. V zadnej časti vedľa karavanu, ktorý slúžil aj ako sklad aj ako kancelária pripravovali 3 chovatelia piatkové menu. Posudzovatelia za asistencie garantov a pisárov posúdili zvieratá, vyhodnotili najlepšie a udelili čestné ceny. Nakoniec si všetci pochutili na pripravenom menu- grilované klobásky, krkovička, kare spolu s ďalšími pochutinami a nápojmi.

   Výstavu cez sobotu a nedeľu navštívilo asi 350 ľudí z celého okolia.

   Keď prišiel pondelok ráno, tak ako vo štvrtok boli dovezené stany ,klietky, príves, krmivo atď. boli porozvážané späť. Končili sme večer o 17,00 hod.

   Poďakovanie patrí všetkým, no niektorým obzvlášť za prezentáciu svojich zvierat a za vynaloženú prácu.

   Celkovo bolo vystavené 238 zvierat. Z toho 59 ks králikov, 94 ks hydiny hrabavej,7 ks hydiny vodnej,49 ks holubov, 3 ks ovce kamerunské, 33 ks exotov.

  

   Lenže dni pokračujú a výstavy tiež. Naši chovatelia získali niekoľko ocenení aj na iných výstavách. p. Ščomak-ČC(králiky) v Bežovciach , Sobranciach a Michalovciach -jarmočna, p.Kuchna-ČC(králiky) v Bežovciach, Sobranciach a Michalovciach, p.Štunda- ČC(králiky,hydina,huluby) v Bežovciach, p.Halajčik-ČC(holuby) v Bežovciach, Ing.Lorinc-ČC(králiky) v Bežovciach,ČC(králiky,hydina) v Michalovciach- jarmočna,ČC- klubu(králiky-NOS).

  

   Dňa 4.2.2016 na Výročnej schôdzi bolo rozhodnuté, že 2.-4.9.2016 usporiadame 4.miestnú výstavu v Bežovciach.

  

   Tak dovidenia na výstave v Bežovciach.

 

 

 

 

 

                                                                                    Ing.Lorinc Štefan

                                                                                   Predseda ZO SZCH

    Z histórie organizácie    


     ZO SZCH Bežovce bola založená v r.1978 ako záujmové združenie občanov.

Zloženie výboru:
Predseda: Štefan ANDRIČÍK
Tajomník: Juraj PAPP
Pokladník: JUDr. Michal POSYPANKA

     Zloženie výboru aj členská základňa sa počas rokov menila. Predsedníctvo si odskúšal za tie roky aj Posypanka Michal aj MVDr. Rebrinský Ján. Od r.2006 je predseda Ing. Lorinc Štefan.

     Členská základňa sa zmenila od začiatočných 32 cez 38 po dnešných 13 členov aj vplyvom veku. Starší sa pominuli a pre mladších chovateľstvo nie je až tak zaujímavé.

     Združenie bolo zamerané prevažne na chov hrabavej hydiny a králikov. Cieľom chovov bolo vylepšovanie genofondu a samozásobenie občanov ako vajíčkami, tak aj mäsom z vlastnej produkcie. Neskôr pri väčších množstvách králikov aj výkup pre Branko - Nitra. Ročne chovatelia vyprodukovali a odpredali aj niekoľko tisíc kusov králikov.

     Na začiatku združenie z vlastných chovov čistokrvnej hydiny rozmnožovali chovy odpredajom vajíčok do liahne v Lekárovciach. Chovatelia mali uznané rozmnožovacie a neskôr aj plemenné chovy týchto plemien:
PAPP - plymoth biely, sasex,
JUDr. POSYPANKA - plymouth biely,
ČERMÁK - plymouth žltý,
ROŠKO - hempšir,
LOVAS - plymouth pasikavý,
ANDRIČÍK - oravka žltohnedá,
POSYPANKA - amroks,
TOMKO - australky,
GAJDOŠ - faverolky,
Ing. LÖRINC - oravky žltohnedé, hempšír,
DANKO - wiandotka strieborna,
KUCHNA - oravka žltohnedá, amrokska,

     Od r. 1982, keď ZO Bežovce zakúpila 2 ks liahní značky Bios s kapacitou 7200 nasadových vajec s doliahňou a odchovňou vyprodukovala pre obec a veľmi široké okolie tisíce čistokrvných kurčiat. Okrem rozmnožovania čistokrvnej hydiny ZO Bežovce mala uznané aj čistokrvné chovy králikov týchto plemien:
PAPP - veľký svetlý stieborný,
LÖRINC - nemecký obrovitý strakoš,
POSYPANKA - novozelandský biely,
DANKO - veľký baran,
KUCHNA - moravský obor,

Chov holubov podobne ako chov iných domácich zvierat je v našej obci dosť početný, ale registrovaný majú len niekoľkí:
MATEJ - king americký biely
DANKO - king americký biely

ZO Bežovce malá vždy aj niekoľko nádejných mladých chovateľov ako v súčasnosti:
Matej D - nemecký obrovitý strakoš

     Chovatelia ZO Bežovce sa významnou mierou za všetky tie roky podieľali aj na výstavnej činnosti na okresných výstavách v Sobranciach, jarmočných a Zemplínskych v Michalovciach, Strážskom, Trebišove aj iných mestách celej republiky s veľmi dobrými výsledkami čoho dôkazom je množstvo ocenení - medailí a pohárov. Národné výstavy v Nitre (1x v Trenčíne) a za čias Československa v Brne mali osobitý charakter. Bol to chovateľský sviatok. Raz v roku sa aj celé rodiny vybrali autobusmi na dvojdňový výlet so všetkým čo k tomu patrí - ubytovanie, návšteva výstavy, nákup nového chovného materialu, predaj, pohostenie a spoločenský večer so zábavou ak hrala v ubytovacom zariadení muzika a potom cesta domov.


    
Zo súčasnosti organizácie
    

     V septembri r. 2010 bola v kultúrnom dome obce veľmi pekná výstava záhradkárov, poľovníkov a po prvý krát aj propagačná výstava chovateľov.
Možno z toho bude tradícia !?

     V súčasnosti naši priatelia chovatelia rozmnožujú uznané chovy:
Hydina hrabavá:
LÖRINC - oravka žltohnedá (plemenný chov)
PAPPOVÁ - plymouth biely
KUCHNA - amroks
DANKO - wiandotka strieborna, plymouth modrý

Hydina vodná:
KUCHNA - kačica saská

Králiky:
LÖRINC - nemecký obrovitý strakoš (plemenný chov)
KUCHNA - Moravský obor
DANKO - veľký baran, malý baran činčilovitý, činčila veľká
ŠČOMÁK - činčila veľká, zemplinský pastelový

Holuby:
MATEJ M - king americký biely
DANKO - koburské krivane, štraseri

     Pravda je taká, že v r. 2010 bol rok veľmi daždivý čo sa odzrkadlilo aj na chovoch všetkých druhov zvierat chovaných doma aj vo voľnej prírode. Obrovské množstvo zvierat prevažne králikov uhynulo na chorobu - myxomatozu (prenášači sú komáre - postreky sú málo účinné) u chovateľov, ktorí neočkovali zvieratá, ale vyskytla sa aj u zaočkovaných zvierat (tie bolo potrebné v krátkom čase revakcinovať- pre potreby chovu).

     V r. 2010 bola v našej obci v kultúrnom dome usporiadaná 10. - 11. septembra propagačná výstava časti chovaných zvierat naších chovateľov, záhradkárov a zväzu poľovníkov. Výstava sa veľmi páčila. (viď.foto)

     Ing. Štefan LÖRINC pracuje aj vo funkcii tajomníka klubu nemeckých obrovitých strakošov a českých strakošov (celoslovenská pôsobnosť). Nájsť nás môžete na webovej stránke www.klub-nosacs.sk

     V posledných rokoch okrem starosti s chovom trápia chovateľov neúmerne vysoké poplatky na našej národnej výstave v Nitre; za katalog-5 €, klietočné-3 €/jedná klietka, vstupenka-3 €/osoba a aj novinka- manipulačné 2 € (a pritom si každý donesie svoje zvieratá sám aj uloží aj vyberie), za kúpené zviera 10% z ceny, za odpredané zviera 10% z ceny - ako keby predávajúci nemal dosť starostí s odchovom, liekmi,.....
A to nie je všetko - chcú to aplikovať aj na výstavach mláďat - no nie je to dosť, že to vyzerá ako výpalné? Pred 26. európskou výstavou v Nitre boli poplatky na takej normálnej úrovni, no po nej ...Prečo sa potom niektorí divia, že klesá počet chovateľov, ktorí sú ochotní vystavovať v Nitre?

Spracoval: Ing. Štefan LÖRINC


Ďalšie informácie
Počasie
Registrácia čitateľa

Užívateľské meno:

Heslo:
Registrácia nového čitateľa!

GNU redakčný systém phpRS
GNU redakčný systém phpRS

Tento web site bol vytvorený prostrednictvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.